Kā svinēsim un ko ēdīsim Jāņu vakarā?

Kā svinēsim un ko ēdīsim Jāņu vakarā?

Blogs Jaunumi

Nākat šurpu, Jāņa bērni,
Nākat lieli, nākat mazi!
Lieliem došu alu dzerti,
Maziem siera gabaliņu.

Daba ap saulgriežu laiku ir pilnā plaukumā, jo pilna saules pilnbrieda enerģijas. Tāpēc šajā laikā vāktajiem ziediem un zālītēm ir dubults dziedinošs spēks. Pēc astronomiskā kalendāra un joprojām 21. jūnijā aizvada Ziedu jeb Zāļu dienu, tā ievadīja Līgo svētkus, ko vēsturiski svinēja nedaudz agrāk kā mūsdienās. Šo dienu vēlams pavadīt klusi, meditatīvi, pie dabas, neko neēst, bet dzert zāļu tēju, iet pirtī, lai fiziski un garīgi attīrītos. Tieši šajā dienā vāc zālītes tējām, vanniņām vai slotiņām.

Jāņu svētku būtiskākais elements ir vainags. Tradicionāli Jāņa tēvam galvā liek ozolu
vainagu, Jāņa mātei – puķu vainagu. Ja meijas, ar ko rotā sētu, vasaras saulgriežu svētkos pārstāv vertikālo – vīrišķo – veselumu, tad vainags – horizontālo jeb sievišķo. Tieši tādēļ, jaunām meitām esot jāpin trejdeviņu ziedu vainadziņš, liekot no katra zieda pa trim ziediņiem kopā, pinot ciešā pīnē, novietojot pamīšus ziedus ar īsiem un gariem kātiem. Pēc Jāņiem vainagus izžāvē un glabā līdz nākamajam gadam, lai tos sadedzinātu Jāņu ugunskurā, līdz ar to sadedzinot neveiksmes un nelaimes. Vainagā ievītās Jāņuzāles var arī izmantot tējai, kvēpināmajām slotiņām un zālīšu amuletiem jeb maisiņiem.

Un kā nu bez svinību galda! Jāņu dienas mielasta pamatā ir piena produkti, maize, cūkgaļa un miežu alus. Ne tikai siers, arī visi citi saulgriežu svētku ēdieni tiek gatavoti apļa formā vai arī pasniegti apaļos traukos, tādējādi simbolizējot saules spēku. Daloties ar svinību viesiem, katrs simboliski saņem daļu no saules enerģiju. Līgo svētku tradīcija ir arī alus gatavošana un dzeršana. Alus simbolizē saimnieka darba sparu, apstrādājot laukus, iesējot labību, novācot ražu. Tas ir arī lauku ražības rādītājs. Ja alu Svaigi.lv virtuālajā tirgū neatradīsi, tad vislabākos produktus Jāņu galda maltītei mēs garantējam.

Savu sieru mēs siesim no īsta lauku piena, lūk recepte:

Sastāvdaļas
Biezpiens (svarīgi, lai gatavots no rūgušpiena) 
Piens
Piciņa sviesta
Lauku krējums 
Ķimenes
Sāls (var arī nelikt, ja izvēlies pievienot, iesakām ierīvēt ar sāli siera ritulīti, kad tas jau atdzisis un gatavs lietošanai)
Saputota ola

Pagatavošana
Biezpienu pievieno karstam pienam, maisi (izmanto tikai koka karoti), līdz izveidojas siera masa, staipīga kā kausēta plastmasa. Tad, izmantojot caurduri, notecini sūkalas, vari nedaudz paspaidīt masu, lai liekais šķidrums notek. Kamēr notek sūkalas, katlā silda sviestu, pievieno krējumu un sasmalcinātas garšvielas (sāli un ķimenes). Kad sviests izkusis, pievieno notecināto siera masu. Dabiski dzelteno krāsu siers iegūs no pievienotas olas, kas iepriekš kārtīgi saputota. Visu masu karsē, nemitīgi maisot, līdz tā kļūst viendabīga, tad veikli saliek visu pa bļodiņām (vislabāk ietīt marlē, piešķirot vēlamo formu) un ļauj sieram sacietēt.

Lai gardi!