Kādam jaunpiens ir sen zināms un iecienīts gardumiņš, bet kādam tas var kļūt par jaunatklājumu. Pateicoties Bļodiņu saimniecei Inesei, tuvākajā laikā arī Svaigi.lv tas būs pieejams gan tiem, kas labi zin, kas ir jaunpiens, gan tiem, kas tikai vēlas to izmēģināt. Jaunpiena sacepumu nereti mēdz saukt arī par latviešu panna cotta. Pastāstīsim nu nedaudz vairāk!

Šogad Bļodiņu saimniecei šī vērtīgā piena nebūs daudz, jo sagaidīti jau 4 teliņi, un kuru katru dienu gaidāms arī pirmais jaunpiens, ko saimniece piedāvās tikai uz divām vai trim Tirgus dienām, ļoti ierobežotā daudzumā. Un šeit nedz daudzumu, nedz prognozes - būs vai nebūs nekādi nevaram dot, jo viss atkarīgs no tā, ka daba būs iekārtojusi.

Jaunpienu govis dod 3 – 10 dienas pēc  teliņu piedzimšanas. Jaunpiens no piena atšķiras pēc fizikālajām un bioloģiskajām īpašībām, tajā ir vairāk olbaltumvielu, tauku, minerālvielu, vitamīnu, bet sevišķi imūnvielu. Govs jaunpiens satur 15—23% olbaltumvielu, kas ir 5— 8 reizes vairāk nekā piens, tāpēc karsējot jaunpiens sarec. No tām apmēram puse ir globulīni, kam piemīt antivielu īpašības. Faktiski jaunpiens ir laktoze un glikoze, 4 - 6% tauku, 1,2 - 1,5% minerālvielu un daudz kalcija. Salīdzinājumam ar pienu, jaunpiens satur apmēram 10 reižu vairāk A vitamīnu un karotīna, 2— 3 reizes vairāk B grupas vitamīna, daudz holīna, E un D vitamīna, kā arī C vitamīnu. Izklausās veselīgi, vai ne?

Ņemot vērā jaunpiena īpašības, to viegli pagatavot un izveidot brīnišķīgu kārumu – jaunpiena sacepumu. Tas sarec pateicoties olbaltumvielu daudzumam, taču, lai nebūtu pavisam sīksts, iesakām to samaisīt ar parasto pienu. Tieši pateicoties šim sacepumam, jaunpienu mēdz dēvēt par latviešu panna cotta, ko gan var darīt tikai dēļ izskata, ne dēļ garšas īpašībām.

Nepieciešams:
1 l jaunpiens
1 l piens
250 g cukurs
šķipsna kanēļa

Pagatavošana: Lai jaunpiena sacepums nebūtu sīksts, jaunpienu sajauc ar pienu, proporcijās apmēram pusi uz pusi. Tad pievieno cukuru un apkaisa ar kanēli, liek cepeškrāsnī 180 grādos, cep aptuveni 20 minūtes. Nevirini krāsns durtiņas un ļauj olbaltumvielām izdarīt savu darbiņu! Sacepumu var pasniegt vienkārši tādu pašu siltu, pārkaisītu ar pūdercukuru, kanēli vai kopā ar gardu ogu ķīseli.