Brieža gaļa ierasti ir mednieku ēdiens, taču pateicoties Rūķīšu saimnieku entuziasmam un plašajam briežu dārzam varam baudīt arī mēs, un ziemas periods ir tas, kurā brieža gaļas piedāvājums ir visplašākais. Kā tad īsti pagatavot šo gaļu tā, lai maltīte būtu garda, īpaša un sulīga? Brieža gaļas veidi ir dažādi, un ir svarīgi zināt, ko vēlies pagatavot, un tad izvēlēties īsto gaļas gabalu maltītei.
Gatavojot brieža gaļu jāņem vērā, ka brieža gaļa ir ļoti sausa un tai nepieciešams pievienot kādu treknāku gaļu (lieliski der cūkgaļa) vai jebkāda veida taukvielas, lai padarītu to sulīgāku. Malto gaļu mēs iesakām sajaukt ar cūkgaļu un tad iegūsi lieliskas kotletes vai līdzīga veida izstrādājumus. Pašu malto gaļu var veidot veltnīšos un izmantot kā pildījumu kādam ēdienam no mīklas, piemēram, pīrādziņiem, plaucētajai mīklai vai lavašam. No šķiņķa var veidot irbītes vai ko līdzīgu ierastajām mājas karbonādēm, pēc pagatavošanas vēl gaļu pasutinot ilgāku laiku (to var darīt vienkārši katliņā, ielejot zem karbonādēm nedaudz ūdeni un izkārtojot svaigu, ripiņās sagrieztus sīpolus). Brieža gaļas sāns noderēs gulaša veida mērcēs. Lielākais gardums ir brieža gaļas karbonāde, no tās var mēģināt cept steikveidīgas gaļas receptes, bet, tāpat kā liellopu gaļu, ja pārcepsi, tad bez sutināšanas tā nebūs īsti ēdama.

Mēs gatavojām karbonādi to sagriežot aptuveni 2-3 cm biezās šķēlēs, apcepot uz pannas no abām pusēm tieši 8 minūtes, tad liekam šos gabalus uz cepamā papīra cepeškrāsnī (sakarsētā līdz 220 grādiem), pirms tam uzkaisot sāli un piparus, cepam vēl tieši 12 minūtes. Var pasniegt ar gardiem zaļajiem salātiem, pievienojot kartupeļu vai kādu citu dārzeņu biezeni.

Lūk, vēl viena recepte, kas izmēģināta un atzīta par gana ērtu un labu esam, lai pagatavotu īstu svētku maltīti no brieža gaļas sāna.

Brieža gaļas sāns, cepts cepeškrāsnī

Nepieciešams:
šķipsna sāls
1/6 ēdamkarotes kaltētu kadiķogu (šeit var izmantot jebkuras skābās ogas - dzērvenes, brūklenes, jāņogas, avenes u.c.)
1/2 ēdamkarotes melno piparu graudiņu
1/4 tējkarotes karija
1 tējkarote maltas paprikas
šķipsna kaltēta rozmarīna
pavisam nedaudz sarkano piparu
šķipsna fenheļa sēklu (ja nav, šeit var izmantot arī vai nu ķimenes, vai anīsa sēklas)
3 saspiestu ķiploka daiviņas
1/3 glāzes olīveļļas
1 brieža sāns (apmēram 1-1.5 kg gaļas)
1 ēdamkarotes augu eļļas
3.5 glāzes buljona

Pagatavošana: sasmalcina visas garšvielas, pievieno saspiestu ķiploku un olīveļļu - visu samaisa. Ar šo garšvielu maisījumu ierīvē brieža sānu un ietin pārtikas plēvē, liek ledusskapī uz četrām stundām, bet labāk uz nakti. Izņemtu no ledusskapja un atlaidina līdz istabas temperatūrai (aptuveni 2 stundas tur virtuvē). Uzkarsē krāsni līdz 175°C temperatūrai. Brieža sānu liek uz restītēm, gaļu apsmidzina ar augu eļļu un liek krāsns lejas daļā - cep vienu stundu, vislabāk apakšā uzlikt cepešpannas pilno veidni, lai viss, kas notek, notek uz tās. Kad gaļas cepšanas stunda iet uz beigām, uzvāra buljonu (var no kubiciņiem). Pēc stundas, brieža sānu izņem no krāsns, apgriež otrādi, un zem restītēm esošajā veidnē ielej pusi buljona, sānu liek atpakaļ krāsnī un cep vienu stundu. Pēc 40 minūtēm gaļu izņem no krāsns, apgriež vēlreiz otrādi, veidnē lej atlikušo buljonu un cep vēl aptuveni 15 minūtes. Gatavu brieža gaļu ietin folijā un noliek malā uz 20 minūtēm, lai atdziest lēnām. Buljonu, kas palicis veidnē, var ieliet katliņā un pagatavot no tā gardu mērci, ar ko papildināt gaļu.

Lai garšīgi!

P.S. Ideja maltītei arī no mūsu klientes Santas blogā!