Getliņi

No Rīgas.

Ņemot vērā faktu, ka SIA „Getliņi EKO” energobloks kā blakusproduktu iegūst siltumu, kura izmantošanas iespējas ir ierobežotas, bet mūsu attieksme pret vides drošību neļauj to vienkārši „izlaist gaisā”, radās ideja par siltumnīcas būvniecību un dārzeņu audzēšanu, jo pašu saražotais siltums var nodrošināt siltumnīcas ar salīdzinoši lētu apkuri.
SIA „Getliņi EKO” poligona teritorijā ir uzbūvētas mūsdienīgas 5,5 m augstas siltumnīcas ar kopējo platību 11 412 m2. Siltumnīcu augi aizņem platību 10 512 m2 apjomā un tajās ir iestādīti 25 000 stādu. Gadā „Getliņi EKO” saražo apmēram 500 tonnas tomātu. 
Siltumnīcas ir aprīkotas ar klimata kontroles vadības iekārtām, kuras pēc tehnologa nosacītiem parametriem nodrošina augu audzēšanai nepieciešamo vidi. Kultūraugus audzē minerālvatē, iekārtās dobēs, kuras atrodas 70 cm no zemes virsmas. Tas nozīmē, ka kultūraugi nenonāk saskarē ar zemi. Augu barošanai tiek izmantota datorizēta mēslojuma jaukšanas un padeves programma, kura, izmantojot atsevišķus minerālmēslus un dziļurbuma ūdeni, nodrošina augus ar tiem nepieciešamām barības vielām. Augiem barības šķīdums tiek pievadīts, izmantojot pilienlaistīšanas sistēmu. Augu barošanai tiek izmantots barības šķīdums ar precizitāti 1 mg litrā.
Tomātu ziedu apputeksnēšanos nodrošina kameņu saimes, kuras siltumnīcā tiek izvietotas līdz ar pirmā ziedķekara izplaukšanu. Cīņai pret kaitēkļiem tiek izmantoti to dabiskie ienaidnieki – spožlapsenes (‘Encarsia fomosa’) un plēsējērces (‘Phytoseiulus persimilis’ un ‘Amblyseius cucumeris’). Tas nodrošina, ka SIA „Getliņi EKO” siltumnīcā kaitīgie augu aizsardzības līdzekļi netiek lietoti, tāpēc ražotā produkcija ir veselīga un garšīga.